Landuse

Moving knowledge into practice

Knowledge areas

Conference (2017): Building Resilience: 2017 National Planning Conference (APPI & CIP)

Building Resilience: National Planning Conference

June 17 – 20, 2017

Alberta Professional Planners Institute & Canadian Institute of Planners.

Calgary, Alberta

Our cities, towns, and communities are facing a growing number of changes. From understanding new environmental concerns to responding to shifts in demographics and our globalizing local economies, planners and their colleagues are navigating new realities of what ‘building resilience’ means.

The 2017 Annual Conference aims to support those engaged with building resiliency through an engaging, collaborative, and thought provoking forum to explore this critical aspect of our shared futures. From celebrating successes, to sharing key learnings, to highlighting emerging research and best practices, this conference brings practitioners, policy makers, community leaders, students, and others with an interest in community and regional planning, together in thoughtful dialogue.

Saturday, June 17, 2017

Workshops

Urban Design Charette (WOR-01)

Speakers: David Down, Dan Leeming, Alexandru Taranu, Sonny Tomich, Eric Turcotte, Lothar Wiwjorra, Xia Zhang, Gayle Bursey

Urban Land Institute UrbanPlan  (WOR-02)

Speakers: Sean Geygan, Jyoti Gondek, Chelsea Jersak

Development Charges – Someone Has To Pay, But Who?  (WOR-03)

Speakers: Lynda Cook, Kathy Dietrich, Shanie Leugner, Kim Sare, Joel Short

Planning for a Resilient Future - A Spatial and Policy Framework for Community Energy (WOR-04)

Speakers: Devin Causley, Will Cleveland, Brent Gilmour, Hugo Haley,  Sarah Marchionda

The Future Game – An Innovative Tool for Community Engagement in Regions Facing Economic Transitions (WOR-05)

Speakers: Lehna Malmkvist

Learning Tours

The Redevelopment of the Kensington Legion: An Innovative Model for Social Organizations (LT-01)

Speakers: Mark Barham, Jason Curtis, John Lewis, Oliver Trutina, David White

Quarry Park, Calgary: From a Gravel Extraction Site to a Green, “Complete” Community (LT-02)

Speakers: Gillian Lawrence, Benjamin Lee

Sunday, June 18, 2017

Plenary Speakers

Opening Remarks & Keynote Speaker: Building Strong Communities (PLS-1)

Speakers: Charles Marohn

Short Sessions

Resilience Through Generational Adaptations (SS-01)

Speakers: Rasika Acharya, Komal Shaikh

Biomimicry and Resilience (SS-02)

Speakers: Marjan Eggermont

Women in Planning – A Candid Discussion (SS-03)

Speakers: Jyoti Gondek (moderator), Diana Hawryluk, Gillian Lawrence, Kathy Oberg, Misty Sklar (3 videos)

Designing Main Streets as Complete Streets and Places for People: Cross Canada case-studies (SS-04)

Speakers: Cara Fisher, Tamas Hertel, Afrah Rayes, Erin Toop

Reflections on the Planning Process and Public Participation (SS-05)

Speakers: David Couroux

Data Systems and Forecasting Models: Examples from Ontario and Alberta (SS-06)

Speakers: Adam Bentley, David Forsey, Russell Mathew, David McElroy, Paul Radchenko

Kolkajen Masterplan - A Case Study of Resilient Masterplanning in Stockholm (SS-07)

Speakers: Danny Bridson

How to Build a Shared Community Narrative through Historic Preservation & Placemaking (SS-08)

Speakers: Melissa S. Lee

Good in Theory. When Planning Policies and Community Engagement Aren’t Enough (SS-09)

Speakers: Kenneth Melanson, Kathy Oberg, Lisa Tipman

Social Cohesion, Intersectionality, Creativity & Resilience: Experiences in Metro Vancouver & Beyond (SS-10)

Speakers: Tasha Henderson, Joy Masuhara, Ellen Woodsworth

Case Studies from Recent Alberta Fires: Slave Lake and Wood Buffalo (SS-11)

Speakers: Jamie Doyle, Schaun Goodeve, Ann Aasfrid Holden, Erin O'Neill, Jill Tapp

Business Investment and Readiness in Alberta (SS-12)

Speakers: Jamie Cook, Erik Karvinen

Indigenous Economic and Cultural Resiliency (SS-13)

Speakers: Aaron Aubin, Lee Crowchild

Growth Management in a Canadian Context (SS-14)

Speakers: Malcolm Bruce, Larry Clay, Constance Gourley, Nabila Haque, Melanie Hare

Is the Dual Planning System of New Zealand Under the Resource Management Act a Resilient Process?  (SS-15)

Speakers: Leonard Dissanayake, Marian Dissanayake

Building a Resilient Career: Learn Some Lessons from the Fellows. (SS-16)

Speakers: Richard Parker (moderator) Mary Bishop, Rob Buchan, Lindsay Dale-Harris, Patricia Maloney, Alexandru Taranu, Ian White

Pro Forma Analysis and Resilience (SS-17)

Speakers: Steven Webber

Project Resiliency: Examples from Edmonton (SS-18)

Speakers: Madeleine Baldwin, Sean Lee, Angela Mao, Lara Pinchbeck, Kirstin Smith Pacheco, Imai Thomas Welch

Learning Tours

Exploring Inglewood: Calgary's Oldest Neighbourhood  (LT-03)

Speakers: Kevin Barton, Carlie Ferguson, Frank Frigo, Marcus Paterson, Afrah Rayes

Guided Archaeological Tour - Paskapoo Slopes First Nations Sites (LT-X)

Speakers: Brian Vivian

Pecha Kucha Style Presentations

Pecha Kucha for Planners Part I (PKN-01)

Speakers: Patrick Bohan (moderator), Samuel Alatorre, Philip Dack, Jonathan Hume, Jean-Noé Landry, Patrick Lucas, Chris Madland, Pascal Marceau, Madeleine Miller, Evan Peterson, Pamela Robinson, Timothy Shah, Isabelle Thomas, Keira Webster

Pecha Kucha for Planners Part II (PKN-02)

Speakers: Patrick Bohan (moderator), Emily Davies,  Leslie Evans,  Lyna Saad, Rick Stuckenberg,  Carrie Yap,  Hayazouma Fati Machelle Yé

Monday, July 19, 2017

Plenary Speakers

Keynote Speaker: Socially Inclusive Infrastructure (PLS-2)

Speakers: Tamika Butler

Short Sessions

Implementing the UN New Urban Agenda in Canada: Issues, Opportunities and Responsibilities (SS-20)

Speakers: Elizabeth Ballantyne, Robert Catherall, Penny Gurstein, Kathleen Heggie, Eleanor Mohammed, Stuart Hamre, Anna Zhuo

Planning for Reconciliation & Resilience: A Cross Cultural Approach to Land Use Planning in the NWT (SS-21)

Speakers: Ambe Chenemu, Peggy Holroyd

Building Resilient Governance and Service Delivery Models – Case Studies from the West Coast (SS-22)

Speakers: Dan Huang, James Klukas

Transit and Infrastructure: Unpacking Impact and Evaluating Planners' Roles (SS-23)

Speakers: Camille Auble, Pierre Barrieau, Lourette Swanepoel

Transportation Plans: Case studies from Edmonton and Mississauga (SS-24)

Speakers: Sarah Feldman, Alex Heath, John Lewis, Bill Menzies,

Stephen Schijns, Nicole Swerhun, Shonda Wang, Andrew Miller

Flood Resiliency: Examples from Alberta and Manitoba (SS-25)

Speakers: Melissa Ayers, Spencer Croil, Andrei Friesen, Khalid Mohammed, Jeff Pratte, Stan Schwartzenberger

Affordable Housing and Urban Resilience: Comparative Perspectives (SS-25A)

Speakers: Abi Bond, Maurice Rachwalski, Sasha Tsenkova

Partnerships for Affordable and Resilient Housing: Lessons from Calgary & Vancouver (SS-25B)

Speakers: Jen Arntfield,  Gary Barron, Penny Gurstein, Teresa Goldstein

Embracing Traditions, Constructing Futures: Reconciling Western Urban Design & Local Culture in Dubai (SS-26)

Speakers: Sabeen bin Zayyad

Lessons Learned From Collaborative Land Use Planning in the NWT (SS-27)

Speakers: Jessica Hum

Building Community Resilience, Building Libraries (SS-28)

Speakers: Rosemary Griebel, Sarah Meilleur, Kate Thompson

Critical Reflections on Community Conversations (SS-29)

Speakers: Carla Borstad klassen, Tyson Boylan, Andrew Malcolm, Robyn Ocean

Creativity and Innovation: Experiences with Tactical Urbanism in Planning Process (SS-30)

Speakers: Jennifer Black, Tony Churchill, Lindsay Fischer, David Simor

Climate Change and Resiliency in Canada (SS-31)

Speakers: S. Jeff Birchall, Michelle Connolly, Mark Groulx, Zoë Meletis, Carleen Paltzat

Planning and Evaluating Sustainable Neighborhood Development (SS-32)

Speakers: Neil Angus

Stampede Park: Calgary’s 130 Year Old Resilient Community Space (SS-33)

Speakers: Kristina Barnes, Christine Leppard, Shannon Murray, Don Teare

Resilient Canadian Urbanism from Coast to Coast (SS-34)

Speakers: David Gordon, Susan Haid, Dan Leeming, Nathalie Prudhomme, Jacob Ritchie, Jeremy Sturgess, Alexandru Taranu, Eric Turcotte

Technological Advancements and Disruptions: Considerations for Planners (SS-35)

Speakers: Indro Bhattacharyya, Morgan Boyco, Derek Brunelle, Bruce Cory, Paolo Mazza, Karen Stewart

Planning Strategies to Enhance Community Resiliency (SS-36)

Speakers: Shelagh Graham, Emily Sangster, Davin Shillong

Food for Thought: Urban Agriculture and Resiliency (SS-37)

Speakers: Kristina Bouris, Kathryn Lennon, Robert Ollerenshaw, Kristi Peters Snider, Bela Syal, Brad Wright

Learning Tours

Main Streets - Where Rubber Hits the Road (LT-04)

Speakers: Kevin Barton,  Desmond Bliek,  Carlie Ferguson,  Natalie Marchut

Building Community Resilience - A walking tour of Calgary's Emergency Operation's Centre (LT-05)

Speakers: Toby Bellis, Mike Luchia

From Pilot to Permanent: A Bike Tour of the Centre City Cycle Track Network (LT-06)

Speakers: Jason Bell, Kimberly Fisher, Katherine Glowacz

East Village + St. Patrick’s Island Tour AM (LT-07AM)

Speakers: Mark Johnson, Amber Osadan-Ullman, Josh Satorelli, Kate Thompson

East Village + St. Patrick’s Island Tour PM (LT-07PM)

Speakers: Mark Johnson, Amber Osadan-Ullman, Josh Satorelli, Kate Thompson

Tuesday, July 20, 2017

Short Sessions

Shorter Roads Go a Long Way: The Significance of Road Length per Resident (SS-38)

Speakers: Tristan Cleveland, Paul Dec

Adapting a Public Organization to a Private Market (SS-39)

Speakers: Michael Brown

Before the Bulldozer Hits the Ground: Measuring Farmland Loss in Southern Ontario (SS-40)

Speakers: Wayne Caldwell, Sara Epp

Building Communities: Exploring Landscape Approaches to Heritage and Diversity (SS-41)

Speakers: Kevin E. Jones, David Ridley, Rob Shields, Kyle Whitfield

Preparing the Planning Profession for Climate Migrants (SS-42)

Speakers: George Benson, Cristyn Edwards, Shirin Karoubi, Anna Zhuo

Flyover Park - Youth Led Community Design (SS-43)

Speakers:Michael Gray, Tawab Hlimi,  Kate Logan, Jen Malzer

Working Towards a Shared History: Creating Equitable Spaces for Planning with Indigenous Communities (SS-44)

Speakers: Lorna Crowshoe, Wilton Good Striker, Fraser Mcleod, Leela Viswanathan

Plenary Speakers

Closing Plenary Panel - Resilience Panel (PLS-3)

Panelists: Christine Arthurs (moderator), Katya Sienkiewicz, Brad Stevens, Katie McPherson, Elliot Cappell